Committees

Program Committee
Chairs
Monika Kalinowska
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences
Paweł Rowiński
Polish Academy of Sciences
Tomasz Okruszko
Warsaw University of Life Sciences – SGGW

Program Committee detailed list

Jochen Aberle
Norwegian University of Science and Technology, Trondheim, Norway
Hossein Afzalimehr
Isfahan University of Technology, Department of Water Engineering, Iran
Aronne Armanini
University of Trento, Italy
Francesco Ballio
Politecnico di Milano, Italy
Robert Bialik
Institute of Biochemistry and Biophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Martijn J. Booij
Twente Water Centre, University of Twente, Enschede, The Netherlands
Daniel B. Bung
FH Aachen University of Applied Sciences, Aachen, Germany
Boris Chubarenko
Head of Laboratory for Coastal Systems Study, Shirshov Institute of Oceanology of Russian Academy of Sciences, Russia
Cristiana di Cristo
University of Naples Federico II, Italy
Benjamin J. Dewals
University of Liège, Belgium
Subhasish Dey
Indian Institute of Technology Kharagpur, India
Harm Duel
Deltares, Water Resources and Delta Management, The Netherlands
Ana Maria Ferreira da Silva
Queen’s University, Kingston, Ontario, Canada
Peter Davies
Division of Civil Engineering, University of Dundee, UK
John D. Fenton
Vienna University of Technology, Austria
Rui M.L. Ferreira
University of Lisbon, Portugal
Mário J. Franca
Swiss Federal Institute of Technology of Lausanne, Switzerland
Roberto Gaudio
University of Calabria, Italy
Jan Hradecký
Department of Physical Geography and Geoecology. Czech Republic
Juha Järvelä
Aalto University School of Engineering, Espoo, Finland
János Józsa
Budapest University of Technology and Economics, Hungary
Katinka Koll
Technical University of Braunschweig, Germany
Sergey Kuznetsov
Principal researcher and Head of Coast & Shelf Laboratory, Shirshov Institute of Oceanology of Russian Academy of Sciences, Russia
Václav Matoušek
Czech Technical University in Prague, Czech Republic
Roger Moussa
INRA French National Institute of Agricultural Research, Montpellier, France
Jarosław Napiórkowski
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Vladimir Nikora
School of Engineering, University of Aberdeen, United Kingdom
Michael Nones
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Mario Oertel
Lübeck University of Applied Sciences, Lübeck, Germany
Gareth Pender
School of the Built Environment, Heriot Watt University, Edinburgh, UK
Dubravka Pokrajac
The University of Aberdeen, UK
Ismail Rifai
EGIS, Génie civil, Saint-Quentin-en-Yvelines, France
Renata Romanowicz
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Nils Ruther
Department of Civil and Environmental Engineering Faculty of Engineering, Norway
Koji Shiono
School of Civil and Building Engineering, Loughborough, UK
Simon Tait
The University of Sheffield, UK
Wim Uijttewaal
Delft University of Technology, Delft, The Netherlands
Steve G. Wallis
School of the Built Environment, Heriot Watt University, Edinburgh, UK
Volker Weitbrecht
ETH Zurich, Switzerland
Silke Wieprecht
Institute for Modelling Hydraulic and Environmental Systems, Stuttgart, Germany
Maciej Zalewski
European Regional Centre for Ecohydrology, Polish Academy of Sciences, Poland
Organizing Committee
Chairs
Paweł Rowiński
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences
Tomasz Okruszko
Warsaw University of Life Sciences – SGGW

Organizing Committee detailed list

Piotr Banaszuk
Faculty of Civil and Environmental Engineering, Bialystok University of Technology, Poland
Robert Bialik
Institute of Biochemistry and Biophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Leszek Hejduk
Warsaw University of Life Sciences, Poland
Kazimierz Banasik
Warsaw University of Life Sciences, Poland
Jacek Jania
University of Silesia, Katowice, Poland
Monika Kalinowska
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Tomasz Kałuża
Poznań University of Life Sciences, Poland
Krzysztof Kochanek
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Leszek Książek
University of Agriculture in Krakow, Poland
Janusz Kubrak
Warsaw University of Life Sciences, Poland
Artur Magnuszewski
University of Warsaw, Poland
Jarosław J. Napiórkowski
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
Artur Radecki-Pawlik
Cracow University of Technology, Poland
Małgorzata Robakiewicz
Institute of Hydroengineering, Polish Academy of Sciences, Poland
Michał Szydłowski
Gdańsk University of Technology, Poland
Michael Nones
Institute of Geophysics, Polish Academy of Sciences, Poland
IAHR Europe Division Committee
IAHR Europe Division Committee detailed list

Corrado Gisonni
Italy (CHAIR)
Paweł Rowiński
Poland (VICE CHAIR)
Anton Schleiss
Switzerland (PAST CHAIR)
Claudia Adduce
Italy 
Amparo López
Spain
Alan Cuthbertson
UK 
Anastasios Stamou
Greece 
Jean Paul Chabard
France 
Ian Guymer
UK 
Dusan Zagar
Slovenia 
Boriss Gjunsburgs
Latvia 
Kamal El Kadi Abderrezzak
France